Raport BIK i BIG

BIK a BIG – sprawdzamy różnice

W obecnych czasach, wszystkie niespłacone zobowiązania są notowane. W przypadku starania się o kredyt baza BIK będzie podstawą. Często jest sprawdzany także BIG. Co to jest? I jakie są różnice między tymi dwoma raportami?

Co to jest BIK?

O raporcie BIK z pewnością słyszałeś już nie raz. BIK to skrót od Biura Informacji Kredytowej, które powstało po to, by trzymać i aktualizować dane o klientach, którzy decydują się na kredyty. W bazie BIK widnieją wszystkie spłacone i niespłacone pożyczki. Na podstawie raportu BIK, banki i firmy pożyczkowe podejmują decyzję o tym, czy danej osobie przyznać kredyt, czy też nie.

Historię BIK można sprawdzić – każdy obywatel ma do tego prawo raz na pół roku. Jeśli spłaciliśmy wszystkie pożyczki w terminie, istnieje spora szansa, że bank przyzna nam kredyt. Jeśli jednak mieliśmy w przeszłości problemy ze spłatą – będzie to trudniejsze. Warto wiedzieć, że jeśli uregulujemy długi, możemy starać się o usunięcie negatywnych informacji z raportu BIK. Jednak można to zrobić dopiero po 5 latach.

Co to jest BIG?

Oprócz BIK istnieje jeszcze kilka innych raportów, w których zbierane są dane i informacje o klientach. Jednym z nich jest BIG, czyli Biuro Informacji Gospodarczej. Podobnie jak BIK, działa ono na konkretnych zasadach i regulowane jest prawem, jednak BIG to nie pojedyncza instytucja – Biur Informacji Gospodarczej jest kilka. Wśród nich znajdują się między innymi Krajowy Rejestr Długów BIG, BIG infoMonitor, czy też ERIF BIG. W każdej z tych placówek możemy sprawdzić swoje zadłużenie.

Jakiego rodzaju zadłużenie pojawia się w BIG? Nie są to kredyty czy pożyczki – w Biurze Informacji Gospodarczej znajdują się dane pochodzące od różnych podmiotów, na przykład dostawców energii czy firm komunikacyjnych. Jeśli więc przykładowo mamy niezapłacony rachunek za prąd, możemy trafić do tej bazy. Aby tak się stało, zadłużenie musi wynieść co najmniej 200 złotych w przypadku osób prywatnych, oraz 500 złotych w przypadku przedsiębiorców.

Jak BIG wpływa na historię kredytową?

Baza BIG nie jest najczęściej sprawdzanym raportem, ale jeśli istniejemy w tej bazie, informacja o zadłużeniach na pewno zostanie znaleziona przez bank, do którego wnioskujemy o kredyt. BIG jest ważną bazą zwłaszcza w przypadku przedsiębiorców, gdyż najczęściej trafiają do niego właśnie firmy, które mają problemy z regulacją zobowiązań. W tym przypadku wzięcie kredytu na firmę może stać się dużo trudniejsze, jeśli nie niemożliwe.

Informacje do BIG przekazywane są przez przedsiębiorstwa i zewnętrzne placówki, z którymi na co dzień współpracujemy. Warto więc przed zaciągnięciem kredytu dokładnie prześledzić swoją historię i przypomnieć sobie, czy aby nie mamy na swoim koncie jakiegoś niespłaconego rachunku, który mógłby utrudnić nam starania o kredyt czy pożyczkę.

2 komentarze

  1. Nigdy nie słyszałem o BIG, dobrze dowiedzieć się, ze można zgłaszać tam nieuczciwych przedsiębiorców. Zwłaszcza teraz, gdy oszustów jest coraz więcej.

  2. Łaaał, słyszałem o BIK, ale nie mam pojęcia, co to jest BIG. Gdybym wiedział wcześniej, to już dawno bym takich jednych dłużników zgłosił!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *