wachlarz banknotów

BIK a zdolność kredytowa. Czy dostanę kredyt, pożyczkę bez BIK?

Jak BIK ocenia zdolność kredytową? Czy możliwe jest otrzymanie kredytu lub pożyczki bez weryfikacji zdolności kredytowej?

Co to jest BIK?

BIK to Biuro Informacji Kredytowej. Jest bazą danych, w której są zgromadzone pozytywne i negatywne informacje o klientach banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych i firm pożyczkowych. Magazynuje i w razie potrzeby udostępnia wiedzę dotyczącą historii kredytowej konsumentów.

Kiedy wnioskujesz o kredyt, bank sięga właśnie po dane z BIK Dzięki nim dowiaduje się, czy zaciągałeś już wcześniej podobne zobowiązania finansowe i czy spłacałeś je w terminie. BIK podaje też rating konkretnego kredytobiorcy, czyli ocenę punktową jego zdolności kredytowej w 100-punktowej skali.

Co wpływa na ocenę zdolności kredytowej w BIK?

System, jaki jest wykorzystywany do wyliczania oceny punktowej, jest złożoną formułą matematyczną. Brane są przy tym pod uwagę takie czynniki jak opóźnienia w spłacie rat kredytu, wykorzystanie limitu kredytowego i duża aktywność kredytowa. Im bardziej twój wynik będzie podobny do wyniku klientów terminowo spłacających swoje zobowiązania, tym większe jest prawdopodobieństwo, że otrzymasz kredyt.

Kredyt bez BIK – czy jest możliwy?

Weryfikowanie zdolności kredytowej wnioskodawców w BIK stwarza problemy dla tych, którzy nie mogą pochwalić się dobrą zdolnością kredytową. Bank najprawdopodobniej odmówi przyznania im kredytu. Ale może nie wszystkie banki przeprowadzają taką weryfikację? Czy jest zatem możliwe otrzymanie kredytu bez weryfikacji w BIK?

Niestety odpowiedź brzmi: nie. Banki jako instytucje zaufania publicznego są zobowiązane przez prawo bankowe do sprawdzania wiarygodności każdego klienta. Zawsze podchodzą więc do udzielania kredytów z ostrożnością – muszą mieć pewność, że wnioskodawca będzie rzetelnym kredytobiorcą. Jeśli więc liczysz na kredyt bez BIK, musimy rozwiać twoje nadzieje. Nie ma takich. Ale to nie znaczy, że nie ma innych sposobów na zdobycie środków finansowych bez weryfikacji w BIK. Choć kredyt nie wchodzi w grę, zawsze jeszcze pozostają pożyczki.

Pożyczka bez BIK – co warto wiedzieć?

Oczywiście bank ci takiej pożyczki raczej nie udzieli. Żeby taką znaleźć, powinieneś więc przejrzeć oferty instytucji pozabankowych, takich jak firmy pożyczkowe i parabanki. Warto przed wyborem nie ograniczyć się do informacji zawartych w reklamie firmy, ale dokładnie wczytać się w regulamin.

Trzeba też zdawać sobie sprawę, że brak weryfikacji w BIK nie oznacza braku jakiejkolwiek weryfikacji. Istnieją inne bazy informacji kredytowej, z których pożyczkodawca może zasięgnąć informacji. Dlatego warto dowiedzieć się, w jaki sposób firma dokonuje selekcji wnioskodawców. Firmy pozabankowe jednak z reguły mają luźniejszy stosunek do zdolności kredytowej – sprawdzają ją, ale często nie jest ona decydującym czynnikiem stanowiącym o przyznaniu pożyczki.

2 komentarze

  1. Uważam, że branie pożyczek bez zdolności kredytowej jest bardzo ryzykowne i nie powinno się tego robić. Jeśli bank nie chce nam pożyczyć pieniędzy, to znaczy, że nas na to nie stać i lepiej poszukać dodatkowej pracy niż ładować się w pożyczki.

  2. Jak się nie ma nic do ukrycia to, po co zobowiązania bez BIK, tylko krętacze, którzy nie zasługują na kredyt albo pożyczkę będą unikać weryfikacji.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *