Pieniądze, leasing

Co sprawdzają przy leasingu bez BIK?

Leasing to pożyteczny instrument, dzięki któremu można w szybki sposób stać się współwłaścicielem jakiejś rzeczy – najczęściej jest to samochód. Coraz popularniejszą opcją jest leasing bez BIK. Co sprawdza się w przypadku takiego leasingu?

Dla kogo leasing bez BIK?

Leasing to mówiąc w skrócie oferta wypożyczenia konkretnej rzeczy klientowi za odpowiednią opłatą. Leasingobiorca spłaca więc co miesiąc lub ustalony czas raty leasingu w zamian za użytkowanie konkretnej rzeczy. W owym czasie nie jest jeszcze jej właścicielem, ale po skończeniu okresu leasingu, może za niską kwotę wykupić daną rzecz. Cena pomniejszona jest o zapłacony już w ciągu trwania leasingu wkład.

Ponieważ leasing to forma pożyczki, większość firm i osób prywatnych sprawdza historię BIK. Jeśli klient ma niespłacone pożyczki lub opóźnienia w ratach, w wielu firmach leasing nie będzie mu przyznany. Z pomocą przychodzą jednak firmy pożyczkowe, które oferują leasingi bez sprawdzania bazy BIK. Jest to dobre rozwiązanie dla osób i firm, mających na swoim koncie niespłacone pożyczki lub opóźnienia w ratach.

Co sprawdza się przy leasingu bez BIK?

Ponieważ leasing bez BIK często oferowany jest osobom zadłużonym, firmy pożyczkowe lub osoby prywatne, które takiego leasingu udzielają, zabezpieczają się w inny sposób. Przede wszystkim nawet, jeśli dana firma nie sprawdza, czy klient figuruje w bazie BIK, musi mieć wszystkie wymagane dane. Osoba, które wnioskuje o leasing musi mieć skończone 18 lat i polskie obywatelstwo. Weryfikowane są więc dokumenty osobiste, a także bardzo często możliwości i płynność finansowa. Ponieważ firma chce mieć pewność, że klient spłaci zobowiązania, często wymagane jest poręczenie i przedpłata. Leasing bez BIK w niektórych przypadkach może być również obciążony hipoteką lub innego rodzaju formą poręczenia.

Czy leasing bez BIK jest bezpieczny?

Każdy leasing, tak jak pożyczka, jest instrumentem płatnym, ale leasing bez BIK płatny jest więcej. Firmy starają się jak najbardziej zminimalizować ryzyko, więc oprocentowanie jest dość wysokie, a czas spłaty krótki. Często, jeśli jesteśmy zadłużeni możemy mieć problemy ze spłatą raty na czas. Wiele firm na taką ewentualność zabezpiecza się wymagając od klienta pisemnego poręczenia i zastawu w postaci rzeczy lub nawet wspomnianej wyżej nieruchomości. Dla osób, które nie wiedzą, czy poradzą sobie ze spłatą, może to być pętla na szyję i przyczynek do powstania jeszcze większych długów. Często firmy wymagają także przedpłaty. W każdym przypadku dobrze jest sprawdzić wszystkie zapisy w umowie leasingu a także samą firmę, która go udziela. Warto także dokładnie obliczyć wszystkie koszty, które łącznie będziemy musieli ponieść.

2 komentarze

  1. Ciekawa opcja, nie wiedziałem, że coś takiego jest. Napiszecie więcej na ten temat? Przydałoby się info jak i gdzie aplikować i jakie są koszty, bo to jednak najważniejsze.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *