Karty kredytowe, pożyczka

Czy można dostać kredyt bez BIK? Kredyt a pożyczka

Wiele osób zastanawia się, jak historia kredytowa, obecna w BIK, może wpłynąć na ich zdolność kredytową. Otóż negatywny raport BIK sprawić może, że nie dostaniemy kredytu, zawsze możemy jednak starać się o pożyczkę.

Czy można dostać kredyt bez BIK?

Jak już zostało we wstępnie wspomniane, uzyskanie kredytu bez sprawdzania bazy BIK jest niemożliwe. Każdy bank sprawdza ten raport, niektóre placówki są jednak bardziej skłonne do przyznawania kredytu, kiedy na przykład w raporcie BIK widoczne są niewielkie opóźnienia w ratach. Jednak jeśli któraś z Twoich pożyczek nie została spłacona, możesz niestety pożegnać się z kredytem. Na szczęście istnieją także pożyczki bez BIK, które nie sprawdzają danych klienta w bazie Biura Informacji Kredytowej. Jednak kredyt i pożyczka charakteryzują się odmiennymi warunkami i regulacjami.

Kredyt a pożyczka

Wiele osób zastanawia się, jakie są różnice między pożyczką a kredytem. W obydwu przypadkach wnioskująca osoba otrzymuje na konto konkretną sumę pieniędzy, jednak oprocentowanie i czas spłaty są różne. Kredyt to jedna z najbardziej opłacalnych pożyczek, jednak do jej uzyskania oprócz odpowiedniej historii kredytowej należy posiadać między innymi odpowiednią umowę o pracę. Kredyt przyznawany jest zazwyczaj na duże sumy, a raty rozłożone są na wiele lat, co sprawia, że raty kredytu i jego oprocentowanie ostatecznie nie jest wcale wysokie. Kredyty przyznawane są na podstawie prawa bankowego.

Pożyczka natomiast przyznawana jest na nieco luźniejszych zasadach, i jej warunki określa prawo cywilne. Ponieważ dużo łatwiej jest uzyskać pożyczkę niż kredyt, jej raty i oprocentowanie są nieco wyższe, a czas spłaty krótszy. Ponadto, pożyczka nie jest zazwyczaj przyznawana na zawrotne sumy pieniędzy, a raczej na kilkanaście do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Co to są pożyczki bez BIK

Jeśli borykasz się z niekorzystnym raportem BIK, możesz wnioskować o pożyczkę bez BIK. Najczęściej są to tak zwane chwilówki. Pożyczki bez BIK mogą być przyznane każdemu pełnoletniemu obywatelowi Polski, bez względu na historię widoczną w Biurze Informacji Kredytowej. Należy jednak liczyć się z tym, że tego rodzaju pożyczka będzie sporo płatna, a jej przyznanie wiązać się może z różnego rodzaju zabezpieczeniami, jakie stosują firmy pożyczkowe. Często są to weksle, hipoteka czy poręczenie. Zdarza się również, że firmy wymagają od klientów przedpłaty, jeszcze zanim dostanie on pieniądze na konto. Na taki mechanizm trzeba w szczególności uważać, a firmę, która proponuje tego rodzaju usługi dokładnie sprawdzić. Jeśli firma pożyczkowa ma dobre opinie można zastanowić się nad zaciągnięciem pożyczki bez BIK – bardzo często jest to dla wielu klientów jedyna opcja.

One comment

  1. Kredyt bez BIK? Na pewno nie. W dodatku przy wnioskowaniu do kilku banków trzeba się liczyć z tym, że permanentnie będzie się sprawdzanym w BIK. Moim zdaniem kluczowe jest, by mieć wykupiony dostęp do bazy. Takie alerty są bardzo przydatne, gdy chce się wnioskować o pożyczkę. Możliwość dawania ich bez baz sprawia, że dochodzi do wielu nadużyć.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *