Banki nie są jedyną opcją, jeżeli chodzi o możliwość pozyskanie określonej kwoty gotówki. Przez ostatnie lata, bardzo prężnie rozwinął się rynek finansowy poza sektorem bankowym, oferujący pożyczki szybkie i tanie. Czym właściwie charakteryzują się takie firmy? Co powinno się wiedzieć o pożyczkach pozabankowych i czy są one lepsze od kredytów w banku?
Czym jest pożyczka pozabankowa?
Jak sama nazwa wskazuje, pożyczki pozabankowe, to oferty, które można znaleźć w firmach prywatnych, niebędących bankami. Działają na bardzo podobnej zasadzie, choć podstawową różnicą jest to, iż firmy pożyczkowe nie podlegają prawu bankowemu. Mogą udzielać zobowiązań na krótkie i dłuższe terminy, ale na niższe kwoty, zazwyczaj na maksymalnie kilkanaście tysięcy złotych.
Ich największą zaletą jest minimalna ilość formalności, krótki czas oczekiwania na weryfikację wniosku oraz niższe wymagania względem klientów. To jak działają pożyczki pozabankowe, opisuje poświęcony temu blog twojapozyczka24h.pl, można więc łatwo zorientować się w zaletach i wadach takich rozwiązań.
Wybór pożyczek jest dosyć szeroki i oprócz tak standardowych ofert jak pożyczki ratalne, można spotkać także krótkoterminowe chwilówki, pożyczki hipoteczne, lombardowe oraz społecznościowe.
Czym są kredyty bankowe?
Kredyty to zobowiązania finansowe, które można otrzymać wyłącznie w banku. W zależności od tego, jaki typ kredytowania się wybierze, będzie się miało do czynienia z innymi wymaganiami, wysokością kwoty oraz czasem spłaty. Ilość formalności do spełnienia jest tu większa niż przy pożyczkach pozabankowych, do tego weryfikacja klientów jest bardziej restrykcyjna. Z tego powodu o wiele trudniej można więc otrzymać potrzebne finansowanie, zwłaszcza w przypadku bardzo dużych kwot (np. kredyt hipoteczny).
To rozwiązanie jest jednak pod wieloma względami bezpieczniejsze, z racji obowiązującego prawa bankowego, jak również daje możliwość uzyskania nawet dużych kwot, na co nie można liczyć w firmach pożyczkowych.
Kiedy wybrać pożyczkę pozabankową?
Po pożyczkę pozabankową najczęściej sięga się w momencie, gdy nie ma się możliwości uzyskania finansowania w banku. Może się tak dziać z wielu różnych powodów, na przykład przez wzgląd na kiepską zdolność kredytową, problemy ze spłatą innych zobowiązań w przeszłości lub obecnie, a także niepewną sytuacją finansową (brak pracy, czy umowa inna niż ta o pracę). Firmy pozabankowe są pod tym względem mniej restrykcyjne.
Kolejnym powodem, dla którego warto wybrać pożyczkę pozabankową, jest potrzeba szybkiego dostępu do gotówki. Firmy takie mają zazwyczaj niewiele formalności, dzięki czemu pieniądze można otrzymać praktycznie natychmiast, to przydaje się w momencie niespodziewanych sytuacji życiowych (awaria samochodu, zepsuty sprzęt, wypadek, itp.). W bankach weryfikacja zazwyczaj trwa dłużej, wszelkie potrzeby zakupowe trzeba rozważać z wyprzedzeniem.
Kiedy wybrać kredyt bankowy?
Kredyt bankowy jest propozycją dla osób o pewnej sytuacji finansowej, które planują większy zakup. Może być on udzielany na mniejsze kwoty, w postaci standardowego kredytu gotówkowego na dowolny cel, albo być nakierowany na konkretne zakupy. Przykładem jest tutaj kredyt hipoteczny, samochodowy czy konsolidacyjny.
Banki umożliwiają finansowanie praktycznie każdej inwestycji, niezależnie od kosztów, pod warunkiem, że kredytobiorca wykaże się odpowiednią zdolnością. Z racji tego, że ta forma pozyskiwania pieniędzy wiąże się z wieloma weryfikacjami i rozpatrywanie wniosku zazwyczaj trwa dłużej, niż przy pożyczkach pozabankowych. Jest to jednak bezpieczniejsze rozwiązanie i często tańsze.
No z parabankami i firmami pożyczkowymi to nie chciałabym mieć do czynienia… już wystarczająco stresujące są dla mnie pożyczki w bankach, które i tak są obciążone dużymi kosztami…. Ogólnie staram się unikać brania pożyczek, kredyt to co innego, ale tutaj z kolei trzeba mieć zdolność, co generuje kolejne problemy…
Też mnie nie przekonują parabanki i firmy pożyczkowe, nie wiem jak bardzo musiałabym być zdesperowana, żeby skorzystać z ich usług…
Pożyczka zawsze w parabanku, kredyt tylko w banku. Proste? Proste. Nie wiem czemu ludzie mają taki problem z zapamiętaniem tego…