Wysypane pieniądze

Gdzie pożyczyć pieniądze bez BIK i KRD? Gdzie pożyczki dla zadłużonych?

Pożyczki pozabankowe cieszą się dużą popularnością, z racji mniejszych wymagań i szybszej weryfikacji. Są też dostępne dla szerszej grupy odbiorców, w tym osób o niezbyt czystej historii kredytowej czy z zadłużeniami. Gdzie szukać ofert pożyczek bez BIK i KRD?

Czym jest BIK?

BIK to skrót oznaczający Biuro Informacji Kredytowej. Jest to przedsiębiorstwo założone przez Związek Banków Polskich, którego podstawowym zadaniem jest gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie informacji o kredytobiorcach. Z danych tych korzystają zarówno banki, SKOK-i, jak i firmy pozabankowe udzielające pożyczek. BIK zostało założone w 1997 r i działa na podstawie ustawy o prawie bankowym.

Baza danych gromadzi zarówno informacje negatywne, jak i pozytywne, na podstawie których tworzy się historię kredytową. To znaczy, że jeżeli wzięliśmy w przeszłości kredyt czy pożyczkę, instytucje finansowe mogą się o tym dowiedzieć, to jest – kiedy została wzięta, a także jak i kiedy została spłacona. W ten sposób można zweryfikować, czy klient jest wypłacalny i rzetelny, co dla banków jest szczególnie ważne.

Choć firmy pozabankowe też korzystają z rejestrów BIK, nie jest to standardem. To znaczy, że można znaleźć całkiem sporo parabanków, które nie współpracują z tą instytucją, to jest nie weryfikują klientów i ich historię kredytową lub robią to bardzo pobieżnie. Trzeba jednak pamiętać, że nawet jeżeli firma reklamuje się tym, że nie sprawdza BIK, może korzystać z innych narzędzi informacyjnych.

Czym jest KRD?

KRD czyli Krajowy Rejestr Długów działa na podobnej zasadzie do BIK. Zajmuje się przyjmowaniem, przechowywaniem i udostępnianiem informacji i danych gospodarczych o klientach instytucji finansowych. Dotyczy to w równym stopniu danych odnośnie posiadanego zadłużenia, jak i terminowych spłat. Różnica jest taka, że do KRD można zgłosić daną osobę wówczas, gdy wartość jego zadłużenia przekracza 200 zł. W znacznej mierze skupia się jednak za istniejącym zadłużeniu. Jest to biuro informacji, do którego dane mogą zgłosić nie tylko banki czy firmy pożyczkowe, ale też gminy i jednostki organizacyjne czy przedsiębiorcy.

W ten sposób zbiera się informacje zarówno o osobach fizycznych, jak i firmach. Tak banki, jak i parabanki w trakcie weryfikacji klientów sprawdzają nie tylko BIK, ale też i KRD. Jeżeli ktoś kiedyś miał problem z terminową spłatą zobowiązania, jego dane niewątpliwie się tam znajdą.

Czy można dostać pożyczkę bez BIK i KRD?

W bankach nie jest to możliwe, ponieważ działają one na podstawie określonych przepisów prawa, a te wymaga by każdy klient był sprawdzony przed udzieleniem kredytu czy pożyczki. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku firm pozabankowych, które nie są objęte nadzorem KNF i nie podlegają prawu bankowemu. To oczywiście sprawia, że sposób weryfikacji wygląda nieco inaczej i jest mniej restrykcyjny. Wiele takich firm, choć oczywiście nie wszystkie udziela pożyczek bez sprawdzania baz informacji kredytowych, zarówno BIK, KRD czy innych.

To sprawia, że ten rodzaj pożyczki jest znacznie łatwiej uzyskać nawet przez osoby mające kiepską historię kredytową w BIK oraz są wpisane do KRD jako dłużnicy.

Gdzie po pożyczkę bez BIK i KRD?

Znalezienie pożyczek bez BIK i KRD nie jest aż takie proste, bowiem choć firmy pożyczkowe wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, to jednak muszą w pewien sposób weryfikować każdy wniosek. Zazwyczaj jest więc tak, że jak parabank nie sprawdza BIK to sprawdza KRD i na odwrót albo sięga po jeszcze inne dane. Dlatego też najlepszym sposobem będzie skorzystanie z internetu, gdzie o wiele prościej będzie wyszukać firmy oferujące właśnie tego typu propozycje finansowe bez weryfikacji. Pomóc mogą w tym także porównywarki pożyczek i chwilówek, które zestawiają ze sobą wszystkie firmy spełniające właśnie te wytyczne.

Dla kogo pożyczka bez BIK i KRD?

Z założenia oferty pożyczek bez BIK i KRD są kierowane do osób, które mają negatywną historię kredytową, niską zdolność kredytową, problemy ze spłatą zobowiązań, a często i komornika. W takich przypadkach nie ma się szans na kredyt w banku, co otwiera drogę do innych możliwości. Z tego też powodu często nazywa się te oferty pożyczkami dla zadłużonych. Czy jest tak w rzeczywistości? Owszem – takie osoby mają szansę na otrzymanie pożyczek, w tym też chwilówek, trzeba jednak pamiętać, że wiąże się to z dużym ryzykiem.

Niestety pożyczki takie nie są tanie, a parabanki muszą się w jakiś sposób zabezpieczyć na wypadek niewypłacalności i z tego też powodu często naliczane są dodatkowe opłaty i prowizje. Dodatkowo pomimo ułatwień firma pozabankowa może odmówić jeżeli nie widzi szans na spłatę zobowiązania.

Pożyczając pieniądze trzeba mieć też z czego je oddać, dlatego choć pozornie oferty pożyczek bez weryfikacji przeznaczone są prawie dla każdego, w praktyce wychodzi na to, że nie każdy może sobie na to pozwolić. Co więcej – firmy zdają sobie sprawę z ryzyka i specjalnie zawyżają opłaty, by koniec końców móc zarobić, właśnie kosztem pożyczkobiorcy, który będąc w trudnej sytuacji finansowej, tym samym pogłębia swój kłopot. Dlatego chcąc wziąć pożyczkę dobrze jest dokładnie przemyśleć wszystko, patrząc nie tylko na sposób weryfikacji czy koszty, ale i na własne możliwości finansowe.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *