Kiedy potrzebujesz dodatkowej gotówki na sfinansowanie swoich potrzeb, myślisz o tym, aby zaciągnąć kredyt, musisz mieć świadomość, że bank zawsze sprawdza dotychczasową historię kredytową potencjalnego klienta. Głównym źródłem informacji dla instytucji finansowej jest Biuro Informacji Kredytowej i Krajowy Rejestr Długów, jednak oprócz BIK i KRD bank weryfikuje kredytobiorcę w innych dostępnych punktach. Z jakich baz danych korzystają banki?
Czy bank zawsze sprawdza BIK?
Procedura przyznawania kredytu jest skomplikowanym procesem, im wyższe kwoty finansowania, tym bardziej wnikliwa analiza zdolności kredytowej i dotychczasowych zadłużeń konsumenta. Pamiętaj, że wiarygodność finansowa kredytobiorcy ma dla banku ogromne znaczenie, dlatego instytucje zawsze weryfikują, jak przyszły kredytobiorca radzi sobie ze spłatą zaciągniętych długów.
Banki zawsze w pierwszej kolejności sięgają po informacje zawarte na temat wnioskodawcy do Biura Informacji Kredytowej, kredyt w banku bez BIK nie jest możliwy. Raport z BIK to podstawowe źródło wiedzy na temat Twojej historii kredytowej, scoring BIK jest odzwierciedleniem m.in. ilości i terminowości spłaty zaciągniętych zadłużeń, wykorzystania środków dostępnych na karcie kredytowej, czy liczbie dotychczasowych zapytań kredytowych.
BIG – czym jest?
Biuro Informacji Gospodarczej to zbiór baz danych prowadzonych przez różne podmioty, gdzie znajdują się rejestry i listy dłużników. W BIG można znaleźć wiadomości na temat niespłaconych kredytów i pożyczek, widnieją tam też wpisy dotyczące nieuregulowanych mandatów, niezapłaconych rachunków za media.
W Polsce dostępne bazy BIG to:
- KRD – Krajowy Rejestr Długów Informacji Gospodarczej to źródło, w którym zamieszczane są negatywne informacje związane zarówno z zaległościami w bankach, jak i innego rodzaju.
- KBIG – Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej przetwarza i udostępnia pozytywne, jak i negatywne informacje dotyczące osób fizycznych i podmiotów gospodarczych. Dzięki KBIG instytucje finansowe i polscy przedsiębiorcy mają dostęp do wpisów na temat rodzimych i zagranicznych potencjalnych kredytobiorców, partnerów handlowych.
- ERIF – Rejestr Dłużników ERIF Biuro Informacji Gospodarczej to rejestr dłużników, z którego usług korzystają banki, jednostki samorządu terytorialnego, czy fundusze sekurytyzacyjne.
- BIG InfoMonitor – Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor to spółka założona przez Związek Banków Polskich oraz Biuro Informacji Kredytowej. W BIG InfoMonitor przechowywane są dane dotyczące nieterminowych zadłużeń i nieuregulowanych długów pochodzące od m.in. operatorów sieci komórkowych, czy dostawców mediów.
Bankowy Rejestr Dłużników – w jakich przypadkach?
Bankowy Rejestr Dłużników to bankowy rejestr klientów, którzy nierzetelnie wywiązują się ze spłaty zaciągniętych zobowiązań. Do BRD mogą trafić klienci indywidualni, którzy zaciągnęli dług w kwocie większej niż 200 zł oraz przedsiębiorcy zalegający ze spłatą minimum 500 zł. Warunkiem wpisu do BRD jest też przekroczenie terminu co najmniej o 60 dni.
Wszędzie kontrola, aż strach z domu wyjść. Ja rozumiem, że kredyt to poważna sprawa, ale tyle sprawdzania to czasem za dużo!