raport

Jak pobrać raport BIK za darmo, czyli jak sprawdzić BIK za darmo?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej jest przedsiębiorstwem, które gromadzi informacje na temat zaległości tytułem zaciągniętych kredytów oraz innych zobowiązań finansowych. Każdy z nas ma prawo do zapoznania się z danymi zgromadzonymi w serwisie. Sprawdź jak pobrać raport BIK za darmo.

Czym jest raport BIK?

Raport BIK jest bardzo przydatnym narzędziem, które wykorzystywane jest przez banki badające zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy. Stanowi podsumowanie wszystkich przeszłych i obecnych zobowiązań finansowych, w tym kredytowych. Ponadto umożliwia dokładne prześledzenie konkretnego wybranego długu. Co ważne w raporcie BIK znajdują się także informacje na temat sytuacji płatniczej – pozwala on na zweryfikowanie opóźnień w uiszczeniu opłat np. za gaz. Dane te wyrażone są w postaci wskaźników. Ponadto raport BIK zawiera ocenę punktową ryzyka udzielenia danej osobie kredytu, czyli pozwala na określenie tzw. wiarygodności kredytowej.

Jak sprawdzić BIK za darmo?

Jeżeli chcesz sprawdzić stan swoich zobowiązań, nie musisz martwić się, o to ile kosztuje raport BIK. Możesz pobrać go za darmo raz na 6 miesięcy. Aby go uzyskać, należy złożyć wniosek. Najwygodniej zrobić przez stronę www.bik.pl. Należy zarejestrować się, zweryfikować swoją tożsamość, zalogować się na swoim koncie i wysłać wiadomość z wnioskiem o przesłanie raportu. Można także wysłać go pocztą na adres BIK lub złożyć osobiście w Biurze Obsługi Klienta BIK w Warszawie. Co ważne instytucja ma 30 dni na wygenerowanie i przesłanie raportu. Gdy musisz zapoznać się z nim szybciej, konieczne jest wykupienie raportu w cenie 39 zł, dzięki czemu możliwe będzie zapoznanie się z nim po 5 minutach od złożenia wniosku.

Dlaczego warto pobrać raport BIK?

Zapoznanie się z darmowym raportem BIK jest prawem każdego z obywatela. Warto z niego skorzystać, ponieważ dzięki niemu możemy uniknąć zaległości związanych z kredytem czy opłatami. Warto także zapoznać się z nim przy planowaniu wzięcia kredytu lub pożyczki, by móc poznać swoją wiarygodność kredytową i realnie ocenić swoje szanse na otrzymanie gotówki od banku. Dodatkowo dzięki kontrolowaniu raportów BIK-u można w łatwy sposób ustrzec się przed wyłudzeniem kredytu lub pożyczki na własne nazwisko. Odnalezienie w BIK-u nieznanego zobowiązania pozwala na szybkie zgłoszenie przestępstwa, a w rezultacie wyjaśnienie sprawy. Jakiekolwiek nieuiszczone należności źle rzutują na ocenę wiarygodności kredytowej.

Jak wyczyścić BIK?

W Twoim raporcie BIK za darmo pojawiły się “niewygodne” informacje na Twój temat i chciałbyś je usunąć? Niestety taka możliwość dopuszczana jest jedynie w 3 ściśle określonych przypadkach:

  • cofnięcie zgody na przetwarzanie danych o kredycie już spłaconym, gdy wszystkie raty wpływały terminowo,
  • gdy minęło 5 lat od spłaty kredytu, którego spłacenie sprawiało problemy,
  • w przypadku pojawienia się w raporcie informacji niezgodnych ze stanem faktycznym.

W kwestii “czyszczenia” raportu BIK warto także znaczyć, że każdorazowe sprawdzanie go zarówno przez nas samych, jak i banki jest odnotowane w systemie i wchodzi w skład oceny punkowej wystawianej przez instytucję. Dane te przechowywane są przez 12 miesięcy. Możliwe jest wnioskowanie o trwałe usunięcie zapytań, które nie zakończyły się przyznaniem kredytu.

2 komentarze

  1. Oczywiście, że warto sprawdzać BIK. Ja to mam nawet alert wykupiony. Oprócz rodziny ważne są dla mnie finanse, bo to nasze bezpieczeństwo, więc muszę ich pilnować. Poza tym, jak się kredyt chce brać, to jak to robić bez BIK-u?

  2. Nie jest to jakoś bardzo skomplikowane, będę musiała wystąpić o taki wniosek. Przekonam też moich znajomych do tego ^^

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *