Czyszczenie raportu BIK

Jak wyczyścić BIK? Poradnik krok po kroku

Biuro informacji kredytowej to instytucja, w której widnieją wszystkie informacje o spłaconych i niespłaconych przez nas kredytach i pożyczkach. Raport BIK to podstawa w przyznawaniu przez bank kredytów. Jeśli nasza historia kredytowa budzi wątpliwości, możemy nie dostać kredytu. O usunięcie niektórych informacji z BIK można się jednak postarać. Jak? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Korekta błędnych informacji w bazie BIK

Raport BIK aktualizowany jest na bieżąco i w większości przypadków, pożyczki i kredyty, które zaciągnęliśmy, widnieją w bazie. Nie można usunąć niewygodnych informacji na zawołanie. W przypadku chęci poprawienia raportu BIK dostępne jest tylko kilka mechanizmów. Jednym z nich jest korekta błędnych informacji w bazie BIK. Polega ona na tym, że jeśli zauważymy jakąś nieścisłość, na przykład pożyczkę, którą spłaciliśmy w terminie, a w bazie widnieje ona jako niespłacona, możemy wysłać wniosek z prośbą o usunięcie nieprawdziwych danych. Powinno to poprawić naszą historię kredytową.

Warto zaznaczyć, że każdy obywatel ma prawo sprawdzić swój BIK bezpłatnie raz na pół roku. Jeśli chcemy to robić częściej, można pobrać płatny raport BIK ze strony internetowej.

Wniosek o usunięcie informacji o niespłaconych kredytach

Informacje, które widnieją w bazie BIK, nie muszą być tam na zawsze. Jeśli zaległy kredyt zostanie spłacony, mamo prawo wysłać wniosek o usunięcie negatywnej informacji z bazy BIK. Nie można jednak zrobić tego od razu. Taki ruch jest możliwy dopiero po pięciu latach od momentu, gdy całkowitego uregulowania długu.

Z dostępnych opcji zmiany BIK, jest także możliwość cofnięcia zgody na przetwarzanie danych, jednak tylko w momencie spłaconego kredu – który przecież podwyższa naszą wiarygodność. Nie jest to więc prawdopodobne, aby wiele osób zdecydowało się na ten krok.

Zaktualizuj informacje o spłaconych pożyczkach

Wyczyszczenie bazy BIK to jedno, można jednak również swoją zdolność kredytową poprawić. Nawet jeśli w Twojej bazie BIK istnieją jakieś niespłacone kredyty, kolejne uregulowane w terminie pożyczki podwyższą tylko Twoją wiarygodność. Im więcej spłaconych kredytów, tym Twój raport będzie lepszy. W tym celu należy udzielić BIK-owi zgody na przetwarzanie danych i przechowywanie informacji o pożyczkach. Warto jednak uważać z dużą ilością wniosków o kredyty. Każde takie podanie będzie widniało w bazie BIK, a im więcej wniosków odrzuconych, tym bardziej będzie to działać na naszą niekorzyść.

Dla osób, które mają problemy z płynnością kredytową, istnieje zawsze opcja pożyczki bez BIK. Tego rodzaju chwilówki są jednak obwarowane pewnym ryzykiem. Warto więc być cierpliwym i w miarę możliwości poprawiać i aktualizować swój BIK regularnie.

3 komentarze

  1. Bardzo cenne wskazówki. Sądzę, że najważniejsze na początek, to jest w ogóle poprosić BIK o raport. Może się okazać, że wcale nie będzie on tak zły, jak nam się wydaje. A jak już się coś znajdzie, to koniecznie warto wystąpić o wyczyszczenie tych danych! Zwłaszcza gdy ma się na horyzoncie jakiś kredyt. Bankowo, jak ma to być hipopteczny.

  2. Jestem tylko ciekaw, jak to wygląda w praktyce. Ja od kilku lat staram się wyczyścić swój BIK, ale widocznie muszę jeszcze coś zrobić…

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *