Stos banknotów 100 zł

Leasing bez BIK – czy jest możliwy?

Leasing to popularna alternatywa dla kredytów samochodowych, na którą mogą zdecydować się zarówno osoby prowadzące działalność gospodarczą, jak i klienci indywidualni. Jest to forma dzierżawy, która dla wielu jest korzystniejsza niż zaciąganie kredytu na wiele lat. Czy jednak możliwy jest leasing bez BIK? Co sprawdzają firmy leasingowe weryfikując klientów?

Leasing – co to jest?

Leasing ma w sobie cechy dzierżawy i kredytu, najczęściej stosowany jest w przypadku samochodów lub maszyn budowlanych. Nie stają się one własnością leasingobiorcy, są one jedynie mu udostępnione za wnoszone regularnie opłaty przez określony czas. Po zakończeniu umowy istnieje możliwość wykupienia pojazdu w atrakcyjnej cenie. Z takiej opcji mogą skorzystać właściciele firm, decydując się na leasing standardowy lub osoby prywatne biorąc leasing konsumencki.

Leasing – jak przebiega weryfikacja klientów?

To, że leasing nie jest kredytem, nie oznacza, że udzielające go firmy nie stosują weryfikacji, która w jakimś stopniu przypomina działania banków. Zazwyczaj sprawdzają one co najmniej 2 rejestry, w których widnieją osoby, które w przeszłości miały problem z płatnościami lub są zadłużone. Wśród tych rejestrów wymienia się Biuro Informacji Kredytowej (BIK), BIG InfoMonitor, Bankowy Rejestr Dłużników, ERIF BIG i Krajowy Rejestr Długów.

Leasing a BIK

Pojęcie „leasing bez BIK” jest niejednoznaczne. Większość firm leasingowych sprawdza bazy BIK i widząc, że wnioskodawca ma w systemie negatywne informacje, nie udziela leasingu. Takie instytucje również muszą być pewne, że ktoś nie będzie miał problemów z płatnościami, podobnie jak banki. Nie oznacza to jednak, że leasing bez BIK jest niemożliwy. Niektóre firmy leasingowe skupiają się na innych rejestrach, a BIK pomijają. Trzeba jednak wiedzieć, gdzie taki leasing bez BIK jest możliwy, a to może okazać się trudne. Zawsze warto taką decyzję skonsultować z doradcą finansowym i szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w ogóle stać nas na taki leasing, skoro nasza sytuacja finansowa może odbiegać od ideału.

Umowa leasingu – na co uważać?

Nawet jeśli firma udzieli nam leasingu bez BIK, warto uważnie prześledzić umowę, którą będziemy mieli podpisać. Szczególną uwagę należy zwrócić na wysokość raty i termin spłaty, opłaty dodatkowe, warunki wykupu pojazdu lub innego przedmiotu leasingu, zasady ubezpieczenia, zabezpieczenia i sposób rozliczenia umowy, jeśli dojdzie do jej wypowiedzenia. Warto jednak wiedzieć, że umowę leasingową można negocjować i warto z takiej opcji korzystać, by zadbać o własne interesy jak najlepiej.

Mimo wszystko, leasing samochodowy to wciąż mniej formalności niż np. kredyt. Najwięcej korzyści widzą w nim przedsiębiorcy. Dzięki niemu zyskują możliwość obniżenia podatku, ustalenia wysokości rat, w dodatku leasing nie wpływa na zmniejszenie zdolności kredytowej i nie ma skomplikowanych zabezpieczeń. Minusem jest jednak to, że leasingowany przedmiot nie jest własnością firmy, a staje się nią dopiero wtedy, kiedy zdecydujemy się na wykup.

One comment

  1. Jestem zaskoczony, że w ogóle jest możliwość wzięcia leasingu bez BIK, przecież to bardzo duże zobowiązanie… Nie wiem kto wymyśla takie rzeczy…

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *