Pieniądze, leasing

Leasing bez BIK – na co warto uważać?

Leasing był swego czasu bardzo chętnie wybieraną formą wypożyczania pewnych ruchomości, na przykład samochodu. Instrument ten pozwala bowiem na otrzymanie na jakiś czas konkretnej rzeczy, za którą płaci się określoną sumę pieniędzy.

Co to jest leasing bez BIK?

Leasing to w pewnym sensie pożyczka. W tym czasie właścicielami na przykład samochodu nie jesteśmy my sami, lecz placówka (często bank), która leasingu udzieliła. Ma to swoje plusy, ponieważ nie musimy w tym przypadku łożyć pieniędzy na naprawy i ubezpieczenie – tym zajmuje się firma lub osoba, która dała nam rzecz w leasing. Minusem jest natomiast to, że nie możemy również wprowadzić żadnej zmiany w rzeczy, ponieważ to nie my jesteśmy jej właścicielami. Natomiast po jakimś czasie, możemy daną rzecz wykupić za dużo mniejsze pieniądze niż jej wartość – część zapłaconych przez nas podczas leasingu środków sprawia, że koszty są pomniejszone o ten wkład.

Każdy leasing to dla placówki pożyczającej pewne ryzyko, dlatego w wielu przypadkach sprawdzany jest raport BIK oraz KRD. Jeśli mamy na koncie jakieś niespłacone pożyczki lub opóźnienia w spłatach raty, możemy mieć trudności z uzyskaniem leasingu. Są jednak placówki, które oferują leasing bez BIK i w związku z tym proponują inne rozwiązania, które pomagają się im zabezpieczyć.

Jak wybrać dobry leasing bez BIK?

Leasing jest instrumentem płatnym i oprocentowanym. O ile leasing, który przyznawany jest na podstawie raportu BIK może być, podobnie jak kredyt, dużo korzystniejszy, o tyle leasing bez BIK jest już obwarowany konkretnymi warunkami. Ponieważ osoba zaciągająca dany leasing nie zawsze ma dobrą historię kredytową, firmy czy osoby prywatne udzielające leasingu chronią się za pomocą różnych metod.

Każdy instrument finansowy, który obarczony jest większym niż przeciętnie ryzykiem, będzie na pewno dużo droższy. Stąd też leasingi bez BIK oprocentowane są bardzo wysoko. Oprócz tego, aby dostać taki leasing bardzo często trzeba być przygotowanym na różnego rodzaju zabezpieczenia. Może to być wymóg poręczenia osoby trzeciej, a także weksel, hipoteka, czy forma umowy, która zakłada przedpłatę ze strony klienta. W tym przypadku trzeba szczególnie uważać, ponieważ początkowe koszty mogą być dużo wyższe, niż samo wypożyczenie konkretnej rzeczy.

Czy leasing bez BIK jest opłacalny?

Leasing bez BIK przyznawany jest często osobom, które mają problemy długami. Stąd też zabezpieczenie danej firmy polega między innymi na tym, że w razie braku spłaty dłużnikowi mogą grozić poważne konsekwencje. Zastawem może być nawet dom, a w przypadku opóźnienia w spłacie raty należy liczyć się nawet z egzekucją komorniczą.

Jeśli wiesz, że będziesz w stanie spłacić ratę leasingu, możesz zainteresować się taką formą pomocy. Warto jednak realnie ocenić swoje szanse. Jeśli wiesz, że masz problemy z długami, lepiej decyzję o leasingu bez BIK odłożyć na lepsze czasy.

One comment

  1. Zastanawiam się nad leasingiem bez BIK, bo mam już kredyt hipoteczny i czuję, że ciężko będzie z dwoma takimi dużymi zobowiązaniami, szkoda tylko, że może mnie to drogo wynieść, ale cóż… coś za coś….

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *