pozyczka

Pożyczka bez BIK – na jakich warunkach jest udzielana?

Wiele kredytów i pożyczek jest trudnych do osiągnięcia – zwłaszcza, jeśli wnioskujący nie ma idealnej historii kredytowej. Nie wszystkie pożyczki sprawdzają jednak bazę BIK, co może być sporym ułatwieniem na przykład dla osób zadłużonych.

Co to jest pożyczka bez BIK?

Wiele pożyczek czy chwilówek wpisywanych jest do bazy BIK. Może to mieć zarówno swoje plusy, jak i minusy. Niezapłacona lub opóźniona rata może mocno namieszać nam w historii kredytowej. W takim przypadku o kredycie możemy tylko pomarzyć. Są jednak pożyczki, których przyznawanie nie odbywa się z uwzględnieniem raportu w bazie BIK. To często pożyczki dla zadłużonych, które nie są przyznawane na duże sumy. W procesie ich przyznawania weryfikuje się wszystkie potrzebne dane, jednak nie sprawdza się wpisów do KRS lub BIK.

Bardzo często, ponieważ pożyczki te obciążone są dużym ryzykiem ze strony firmy pożyczkowej, są one wysoko oprocentowane i przyznawane na krótki czas.

Jakie są warunki przyznania pożyczki bez BIK?

Co prawda pożyczka bez BIK nie jest obwarowana restrykcyjnymi przepisami, jednak aby dostać tego typu wsparcie należy przedstawić wszystkie potrzebne dane. Pożyczkę może wziąć osoba powyżej 18 roku życia, posiadająca obywatelstwo polskie. Bardzo często w przypadku pożyczki bez BIK wymagane jest poświadczenie notarialne, lub innego rodzaju dokument, w którym zobowiązujemy się do spłaty zaciągniętego zobowiązania. Warto zaznaczyć, że pożyczki przyznawane są w oparciu o prawo cywilne, dlatego dokumenty, które wypełniamy w związku z pożyczką bez BIK muszą zawierać stosowne przepisy.

Bardzo często, pożyczki bez BIK wymagają specjalnego zabezpieczenia. Może to być weksel, poręczenie, czy nawet hipoteka. Pożyczkobiorca musi liczyć się z tym, że w przypadku braku spłaty, mogą być wobec niego podjęte czynności komornicze.

Czy warto wziąć pożyczkę bez BIK?

Pożyczki bez BIK to dobry sposób na uzyskanie szybkiej gotówki, jeśli mamy długi i brak innej możliwości finansowania. Warto jednak pamiętać, że pożyczki bez BIK często (choć nie zawsze) są wysoko oprocentowane, a czas na ich spłatę jest krótki. Jeśli więc nie masz pewności, że zdołasz spłacić zaciągniętą pożyczkę, lepiej jest znaleźć inny sposób finansowania.

Pożyczki bez BIK są niewątpliwie dobrą opcją dla osób, które wychodzą powoli z długów i potrzebują gotówki. Minusem są często spore koszty i zabezpieczenia na przykład w postaci hipoteki czy innego rodzaju dokumentu.

Jeśli zdarzyło Ci się kiedyś nie spłacić pożyczki, możesz po jej spłacie wnioskować o usunięcie tej informacji z BIK. Dodatkowo, jeśli kolejna pożyczka będzie przez Ciebie spłacona w terminie, poprawi to znacząco Twoją historię kredytową i sprawi, że będzie możliwe wzięcie bardziej korzystnej pożyczki czy kredytu.

2 komentarze

  1. Pożyczka bez BIK zawsze będzie mniej korzystna niż ta z BIK. Jakoś sobie muszą odbić ryzyko. Moim zdaniem jeśli się tylko da, to lepiej jednak pozwolić na dostęp do BIK. Oczywiście nie zawsze będzie taka możliwość, ja wiem.

  2. Przerażają mnie takie zobowiązania, jak pomyśle sobie, jak wielkie przekręty ludzie mogą robić na braku weryfikacji i jak dużo osób cierpi na tym.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *