banknoty dwustuzłotowe

Pożyczki bez BIK i KRD – na jakich warunkach można otrzymać?

Nie każdy łatwo przejdzie weryfikację w bazach dłużników. Jeżeli mimo to potrzebujemy pożyczki, to trzeba poszukać firmy, która nie sprawdza danych w BIK i KRD.

Czym są bazy dłużników?

BIK to Biuro Informacji Kredytowej. Przechowuje ono dane, dzięki którym bank może sprawdzić historię kredytową osoby wnioskującej o pożyczkę bądź kredyt. W BIK znajdują się informacje o zaciąganych zobowiązaniach oraz o tym, czy były one regulowane w wymaganym terminie. BIK określa też w 100-punktowej skali zdolność kredytową danej osoby.

Informacje o osobach, które popadły w długi, można znaleźć także w Krajowym Rejestrze Długów, Trafiają tam ci, którzy zalegają z płatnościami różnego rodzaju, więc nie chodzi tylko o kredyty i pożyczki, lecz również opłaty za telefon, internet, towary i usługi.

Jak znaleźć pożyczki bez BIK i KRD?

Jedno musimy powiedzieć sobie wyraźnie – takiej pożyczki nie ma sensu szukać w banku. Ustawa o prawie bankowym nakłada na takie instytucje obowiązek weryfikowania historii kredytowej klientów. Nie otrzymamy więc w banku pożyczki bez sprawdzania baz, ponieważ spoczywa na nim prawny wymóg, żeby właśnie owe bazy sprawdzać.

Pozostają nam więc instytucje pozabankowe, takie jak parabanki i firmy pożyczkowe. Na nie prawo nie nakłada obowiązku weryfikowania danych klientów w bazach. Mimo to, część takich firm robi to z własnej woli. To już jest kwestia zależna od ich wewnętrznej polityki.

Nie wystarczy zatem znaleźć pierwszej z brzegu firmy pozabankowej – musimy znaleźć taką, w której bazy BIK i KRD nie są sprawdzane. Skąd jednak czerpać informacje, które firmy nie przeprowadzają weryfikacji w bazach dłużników? Jednym z najprostszych sposobów jest wpisanie w internetową wyszukiwarkę „pożyczka bez weryfikacji BIK i KRD” i sprawdzenie listy wyników. Wyszukiwarka powinna znaleźć instytucje, które takiej weryfikacji nie przeprowadzają.

Informacje o tym, czy firma sprawdza dane w bazach dłużników i w jakich konkretnie, zawsze powinny też znajdować się na stronach firm pożyczkowych, najczęściej w zakładce „Pytania i odpowiedzi” lub w stopce. Muszą być także umieszczone w umowie pożyczki, warto ją więc wcześniej pobrać.

Jakie warunki pożyczek bez BIK i KRD?

Pożyczki pozabankowe nie są regulowane przez Prawo bankowe. Zamiast tego stosuje się do nich Kodeks cywilny oraz ustawy o kredycie konsumenckim. To właśnie dlatego oferujące je firmy, znajdujące się pod kontrolą Komisji Nadzoru Finansowego, nie muszą dostosowywać się do wymagań dotyczących weryfikacji w bazach dłużników.

To jednak nie oznacza, że każdy może liczyć na uzyskanie pożyczki. Należy mieć na uwadze to, o czym wielu zapomina – brak weryfikacji w BIK i KRD wcale nie musi oznaczać, że firma nie weryfikuje klientów w jakikolwiek sposób. Również firmy pozabankowe sprawdzają historię i zdolność kredytową wnioskodawców. BIK i KRD nie są jedynymi źródłami takich informacji – firmy mogą sięgać do zasobów biur informacji gospodarczej, takich jak ERIF, InfoMonitor, Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej czy Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych.

Jakie warunki trzeba spełnić by otrzymać pożyczkę bez BIK i KRD? Obowiązuje kryterium wiekowe – trzeba mieć ukończone 18 lub 21 lat, w zależności od wymogów danej firmy. Trzeba posiadać dowód osobisty, rachunek w banku oraz telefon. Wymagane jest obywatelstwo polskie i zamieszkanie na terenie kraju.

Niezbędnym warunkiem otrzymania pożyczki jest też posiadanie stałego źródła dochodu. Może to być wynagrodzenie uzyskiwane na mocy umowy o pracę, umowy zlecenie albo o dzieło, ale zaliczają się też świadczenia emerytalne.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *